Suomen Melonta- ja Soutuliiton Meloja-koulutuskonsepti auttaa harrastajia oppimaan melonnan taidot turvallisesti ja luontoa kunnioittaen. Koulutuksissa opitaan tekniikan lisäksi vesiturvallisuutta, ympäristön huomioimista ja vastuullista luonnossa liikkumista.
Järjestelmää on kehitetty vuodesta 2012 alkaen. Kehitystyöhön ovat osallistuneet melontakouluttajat, melontaseurat ja melontayrittäjät ja sen kautta on koulutettu jo yli 12 000 melojaa. Konsepti perustuu eurooppalaiseen Euro Paddle Pass (EPP) -taitoporrasjärjestelmään. EPP-taitojärjestelmää käytetään ympäri Eurooppaa. Eri maiden taitotodistukset ovat keskenään vertailukelpoisia.
Koulutuskonsepti muodostuu kolmesta taitoportaasta (Meloja 1-3) ja niihin liittyvistä kursseita ja taitonäytöistä. Meloja 1 -kurssi on 10 tunnin melontaharrastuksen aloituspaketti, johon sisältyy verkkokurssi ja ohjattu harjoittelu vesillä. Meloja 2 -kurssilla syvennetään ymmärrystä melonnan perusteista. Kurssiin kuuluu laaja verkko-oppimismateriaali, 12 tuntia ohjattua harjoittelua ja 12 tuntia itsenäistä harjoittelua. Meloja 3 -kurssilla harjoitellaan vaativissa olosuhteissa melomista. Meloja 2 – ja Meloja 3 -taidot osoitetaan erillisellä taitonäytöllä. Meloja 1 -kurssilla erillistä ei ole.
Koulutustoimintaa tukee ohjaaja-opas-kouluttaja -polku, jonka kautta valmistuu kursseille ohjaajia ja retkille vetäjiä.

Meloja-konsepti numeroina
– 14 vuotta kehitystyötä
– Yli 12 000 koulutettua melojaa
– Yli 1 200 koulutettua melontaohjaajaa
– yli 100 kurssijärjestäjää
Meloja 1-kurssipalautteet 2024-2025 (n=1 565)
– 99 % suosittelisi kurssia
– 98,5 % haluaa jatkaa melontaharrastusta
– Kurssin yleisarvosana 4,7 (asteikolla 1-5)
– Kurssin ohjaajien arvosana 4,85 (asteikolla 1-5)
Uusia koulutusten järjestäjiä on tullut mukaan talven aikana, joten koulutusmäärien voidaan olettaa kasvavan tulevana kesänä. ”Kurssien saamat huikean positiiviset arvosanat ovat pitkälti seuroissa, oppilaitoksissa ja yrityksissä toimivien taitavien kurssijärjestäjien, melontaohjaajien, -oppaiden ja kouluttajien ansiota. Ilman osaavaa ja innostavaa ohjaajaporukkaa laadukkaiden kurssien järjestäminen ei olisi mahdollista. Siitä kiitos heille”, hehkuttaa Melonta- ja Soutuliiton koulutus- ja harrastekoordinaattori Kai Lindqvist.
Konseptin perustavoite on pysynyt kaiken aikaa samana. Tavoitteena on, että kaikki melonnan harrastajat olisivat käyneet ainakin Meloja 1-kurssin ja seuroissa, oppilaitoksissa ja yrityksissä olisi riittävä määrä osaavia melontatoiminnan ohjaajia. Kehitystyö kuitenkin jatkuu ja kolme vuotta sitten käyttöön otetulle verkko-opimisalustalle tuotetaan koko ajan uutta materiaalia. Tällä hetkellä työn alla on oppilaitosyhteistyönä toteutettava koskimelonnan perustaitojen opettelua tukevan materiaalin tuottaminen.
Lisätietoa koulutuksista löytyy SMSL verkkosivuilta (linkki).
Meloja -kurssit ja muutkin koulutukset ja tapahtumat löytyvät SMSL-tapahtumakalenterista (linkki).