Rannikkosoutajat kilpailivat Yyterissä vaihtelevassa kesäsäässä.
Yyterin rannalla soudettiin 4.–5.7.2026 rannikkosoudun kilpailuviikonloppu, jossa lauantaina ohjelmassa oli rantasprintti ja sunnuntaina kestävyysmatkan kilpailut.
Sää oli viikonlopun aikana vaihteleva. Lauantai oli sateisempi kilpailupäivä, ja sade yltyi ajoittain kovaksi. Molempina päivinä nähtiin kuitenkin myös aurinkoa. Lämpötila jäi alle 20 asteen, mutta viileähkö kesäsää ei vienyt tunnelmaa. Erityisesti kovemman sateen jälkeen Yyterin surffikeskuksen sauna keräsi lämmittelijöitä. Myös kisapaikan viereisen Helmi-ravintolan palvelut olivat paikallaan kahden tiukasti aikataulutetun kisapäivän aikana.
Lauantaina ja sunnuntaina kilpailtiin miesten, naisten, nuorten ja sekasarjoissa. Lauantaina miesten sarjassa voiton otti suvereenisti Takon Soutajien Joel Naukkarinen. Naisten sarjan voitti NRC:n Eeva Karppinen. Sekasarjassa Naukkarinen ja Karppinen jatkoivat vahvaa virettään ja ottivat voiton yhdessä. Myös sunnuntain kestävyysmatkoilla Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen hallitsivat miesten ja naisten sarjoja sekä yksiköissä että kaksikoissa. Sekasarjassa voiton otti Naukkarinen parinaan Saga Hakala. Miesten kaksikon kestävyysmatkan voittivat Joel Naukkarinen ja Jukka-Pekka Kauppi, ja naisten kaksikon kestävyysmatkalla voittoon soutivat Eeva Karppinen ja Ilona Hiltunen.
Kilpailun tulokset on julkaistu erillisessä tulostaulukossa: https://www.takonsoutajat.fi/yyteri-rannikkosoutu-2026/
