Junioreille hyviä soutuja Baltic Cupissa

Juniorisoutajat kilpailivat viikonloppuna Baltic Cupissa Ruotsin Örkelljungassa. Baltic Cupissa kilpailtiin lauantaina 2000 metrin matkalla ja sunnuntaina 500 metrin sprinttimatkalla.

Suomea Baltic Cupissa edustivat poikien yksikössä William Öhman ja tyttöjen yksikössä Saaga Hakala. Öhman souti molempina päivinä A-finaaliin. Hän sijoittui lauantaina viidenneksi ja sunnuntaina kuudenneksi. Voiton lauantaina vei Saksan edustaja, kun muut mitalisijat menivät Liettuaan ja Viroon. Sunnuntain sprinttimatkalla mitalikolmikko löytyi Saksasta, Virosta ja Latviasta.

-Kilpailut sujuivat hyvin, paljon paremmin kuin viime vuonna samaan aikaan ja olen iloinen A-finaalipaikoista. Mutta en ole vielä tyytyväinen, kommentoi Öhman kilpailujen jälkeen. Öhman on vielä ensi vuonna juniori-ikäinen (U19).

Saaga Hakala kilpaili ensimmäistä kertaa kansainvälisissä kilpailuissa. Hän jäi molempina päivinä niukasti A-finaalipaikasta, mutta voitti B-finaalin eli sijoittui näin seitsemänneksi kummallakin matkalla. Hakalalla on vielä useita juniori-ikävuosia edessään. Tyttöjen yksikössä mitalit menivät lauantaina niin ikään Saksaan, Liettuaan ja Viroon. Sprinttimatkan mitalistit olivat Saksasta, Norjasta ja Liettuasta.

-Ihan hyvät fiilikset. Jäi vaan harmittamaan, kun molemmilla matkoilla A-finaali jäi niin pienestä kiinni. Oli kiva huomata, että muiden maiden kisaajat ei ole kauhean kaukana ajallisesti, että ensi vuonna pääsisi sitten A-finaaliin ja korkeimmille sijoituksille, mietti Hakala kisojen jälkeen.

Joukkueenjohtaja Anton Westerlund kommentoi viikonloppua:

-Hienosti järjestetyt kisat hienoissa puitteissa. Saaga hienosti lähellä A-finaalitasoa ja William sillä tasolla, vaikka Williamin suorituskyky ei ollut kauden parasta.

Baltic Cupin menestynein maa oli Saksa. Seuraavana oli Puola ja kolmantena Norja. Baltic Cupissa kilpaili yhteensä yhdeksän maata. Baltic Cup on alle 18-vuotiaille junioreille tarkoitettu klassisen soudun regatta, joka kilpaillaan aina syyskuun viimeisenä viikonloppuna. Baltic Cup on alun perin Baltian meren rannalla olevien maiden välinen regatta. Viime vuosina kilpailu on kuitenkin ollut avoin myös muiden maiden soutajille. Kilpailuissa edustetaan omaa maata ja maa voi valita yhden edustajan veneluokkaa kohti.

Kilpailujen tulokset ja tilastot löytyvät täältä.