Seniorit ja U23 valmennusryhmäurheilijat

Urheilijat

Jeremy Hakala

Syntymäaika ja -paikka: 3.6.1995 Ylöjärvi

Asuinpaikka: Ylöjärvi

Seura: Kangasalan Melojat

Valmentaja: Jyrki Hakala

Päämatka + kauden pääkilpailu: 1000m K1 ja MM-kilpailut Kanadassa

Parhaat saavutukset:

  • Maailmancup 3. sija k2 1000m
  • U23 EM-kilpailut 5. sija k2 1000m
  • MM-kilpailut 13. sija k2 500m 

Jaakko Hippeläinen

Syntymäaika ja -paikka: 24.1.2001, Hämeenlinna

Asuinpaikka: Tampere

Seura: Vanajaveden Vesikot

Päämatka + kauden pääkilpailu: 500m ja pääkilpailu U23 MM

Parhaat saavutukset:

  • 2021 SM kulta K2 200m, hopea K1 5000m ja pronssi K1 1000m
  • 2021 PM hopea K4 500m
  • 2018 U18 MM 15. K4 500m

Niko Keskinen

Syntymäaika- ja paikka: 21.5.2022, Vaasa

Asuinpaikka: Kangasala

Seura: Kangasalan Melojat

Valmentaja: Kimmo Latvamäki

Päämatka: K1 500m

Kauden päätavoite: U23 MM-kilpailut

Parhaat saavutukset: PM hopea K4 500m, PM kulta 4x200m viesti, U23 MM14.sija K4 500m


Eetu Kolehmainen

Syntymäaika- ja paikka: 19.5.2001, Mikkeli

Asuinpaikka: Mikkeli

Seura: Mikkelin Melojat

Valmentaja: Mikko Kolehmainen

Päämatka: K1 1000m

Kauden päätavoite: senioreiden MM-kilpailut Kanadassa

Parhaat saavutukset:

  • U23 EM 12. sija K1 1000m
  • U23 MM C-finaali 3. sija K1 1000m
  • U23 EM B finaali 5. sija K1 500m

Joona Mäntynen

Syntymäaika ja -paikka: 15.11.1994

Asuinpaikka: Tampere

Seura: Pirkka-Melojat

Valmentaja: Vesa Tabell

Päämatkat: K1 200m ja 500m

Parhaat saavutukset:

  • Maailmancup K2 200m 7. sija
  • MM-kilpailut K2 500m 12. sija
  • EM-kilpailut K1 500m 12. sija

Netta Malinen

Syntymäaika ja -paikka: 23.7.1992, Kangasala

Asuinpaikka: Tampere

Seura: Tampereen Vihuri

Valmentaja: Itse

Päämatka: K1 500m

Kauden päätavoite: MM-kilpailut Kanadassa

Parhaat saavutukset: MM 8. K1 1000m (2017, 2018), MM 15. K2 500m (2019, parina Pauliina Polet), EM 5. K1 1000m (2018)


Otto Sivula

Syntymäaika ja -paikka: 26.3.2000, Perniö

Asuinpaikka: Tampere

Seura: Vanajaveden Vesikot

Valmentaja: Vesa Tabell

Päämatka: k4 500m ja k1 200m

Kauden päätavoite: MM-kilpailut

Parhaat saavutukset: MC K2 200m 7. sija, U18 MM K4 500m 15. sija ja U23 MM K4 500m 14. sija


Valmennus

Petteri Pitkänen

Ratamelonnan valmennuspäällikkö

0400355523

petteri.pitkanen(at)smsl.fi