Olympiasoudun valmennusryhmät/maajoukkueet

Maajoukkue

Aura Forsberg

Syntymäaika ja -paikka: 16.3.1985, Espoo

Asuinpaikka: Helsinki

Seura: Espoon Soutajat

Henkilökohtainen valmentaja: Elias Lehtonen

Veneluokka ja kauden pääkilpailu: Naisten kevyt yksikkö ja pääkilpailut MC- ja MM-kilpailut

Parhaat saavutukset:

  • MM-kilpailuedustus
  • 8 Suomen Mestaruutta kevyessä yksikössä

Kasper Hirvilampi

Syntymäaika ja -paikka: 29.11.1993, Keuruu

Asuinpaikka: Raisio

Seura: Nesteen Soutajat (NRC)

Henkilökohtainen valmentaja: Ilona Hiltunen

Veneluokka ja kauden pääkilpailu: Miesten kevyt yksikkö ja pariairokaksikko. Vuonna 2022 pääkilpailuni on Racicen MM-kilpailut kevyessä yksikössä.

Parhaat saavutukset:

  • Euroopan olympiakarsinta (2021): 9. miehet kevyt pariairokaksikko,
  • EM (2020): 14. miehet kevyt pariairokaksikko
  • MM (2018): 17. miehet kevyt yksikkö.

Eeva Karppinen

Syntymäaika ja -paikka: 4.3.1987

Asuinpaikka: Raisio

Seura: Nesteen Soutajat

Valmentaja: Ilona Hiltunen ja Pertti Karppinen

Veneluokka: W1X

Parhaat saavutukset:

2021 Olympiakarsinnan 4. ja 5. SM 1. Naisten yksikössä
Aikaisemmilta vuosilta parhaat sijoitukset arvokilpailuista: MM 14, EM 8
Maailmancupin paras sijoitus: 4


Olli-Pekka Karppinen

Syntymäaika ja -paikka: 25.1.1993, Raisio

Asuinpaikka: Turku

Seura: Nesteen Soutajat

Valmentaja: Reima Karppinen ja asiantuntijoita

Parhaat saavutukset:

  • EM-kilpailut 2020, 2021 (M2x)
  • Olympiakarsinta 2021 (M2x)
  • Maailmancupin edustuksia (M1x ja M2x)

Jukka-Pekka Kauppi

Syntymäaika ja -paikka: 14.1.1981, Turku

Asuinpaikka: Tampere

Seura: Takon Soutajat

Valmentaja: –

Kauden päätavoite: EM-kilpailut

Parhaat saavutukset:

1. Maailmancup-edustukset miesten kaksikossa 2021: Zagreb B-finaalin 5. ja Luzern D-finaalin 1.

2. Miesten yksikössä SM-mitali viitenä vuotena peräkkäin 2017-2021 (2 hopeaa, 3 pronssia)

3. Isovene-SM-kisoista 2021 triplakulta


Antti Koiranen

Syntymäaika ja -paikka: 1.11.1996, Tampere

Asuinpaikka: Tampere

Seura: Takon Soutajat

Valmentaja: –

Kauden päätavoite: Kehittyä edellisestä vuodesta

Parhaat saavutukset:

  • Vuoden 2021 maailmancupin osakilpailut kaksikolla yhdessä Jukka-Pekka Kaupin kanssa
  • Vuoden 2018 nuorten (alle 23-v.) MM-kisat
  • Kaikki uran varrella mahtuneet joukkueveneprojektit

Joel Naukkarinen

Syntymäaika ja -paikka: 30.3.1993, Anjalankoski

Asuinpaikka: Kuopio

Seura: Nesteen Soutajat

Valmentaja: Kahdeksasta valmentajasta koostuva kansainvälinen tiimi

Kauden päätavoite: Soudan kansainvälisellä tasolla kaikkia lajeja ja matkoja.

Parhaat saavutukset: 9 arvokisamitalia (6 MM- ja 3 EM-), 4 opiskelijoiden arvokisamitalia (1 MM- ja 3 EM-) sekä 145 SM-mitalia, useita SE- ja kaksi ME-tulosta.


Juho-Pekka Petäjäniemi

Syntymäaika ja -paikka: 12.9.1986, Vihti

Asuinpaikka: Turku

Seura: Takon Soutajat

Valmentaja: Tällä hetkellä vastaan itse omasta valmennuksestani maajoukkuevalmentajien avustuksella

Kauden päätavoite: Olympialuokkien MM-kilpailut LM1X tai M2X veneluokassa

Parhaat saavutukset:

  • 2021 European Olympic Qualification Regatta 9. Soutu, Miesten kevyt pariairokaksikko (LM2X) 2000m, Varese, Italia. Parina Kasper Hirvilampi.
  • 2016 MM 19. Soutu, Miesten kevyt yksikkö (LM1X) 2000m, Rotterdam, Alankomaat.
  • 2013 Universiadit 5. Soutu, Miesten kevyt pariairokaksikko (LM2X) 2000m. Kazan, Venäjä. Parina Joonas Petäjäniemi.

Robert Ven

Syntymäaika ja -paikka: 23.8.1990, Turenki Janakkala

Asuinpaikka: Hämeenlinna

Seura: Hämeenlinnan Soutajat

Valmentaja:

Kauden päätavoite:

Parhaat saavutukset:


Haastajaryhmä

Antton Helmi

Syntymäaika ja -paikka:

Asuinpaikka:

Seura: Turun Soutajat

Valmentaja:

Kauden päätavoite:

Parhaat saavutukset: