Kilpailukalenteri 2023

Sivua päivitetään kilpailukalentereiden valmistuttua.

Tähän kalenteriin on koottu kansalliset melonta- ja soutukilpailut, jotka ovat osa Melonta- ja Soutuliiton kilpailujärjestelmää. Kilpailuihin osallistuminen vaatii lisenssin.

Viimeisin päivitys: 4.11.2022

Coastal-soutu – tulossa


Freestylemelonta – tulossa


Kanoottipoolo – tulossa


Kanoottipujottelu – tulossa


Olympiasoutu

Olympiasoudun kilpailua kalenteria täydennetään kansallisilla regatoilla myöhemmin.

10.-11.6. Kanavasoutu

Paikka:

Järjestävä seura: Lappeenrannan Soutajat

15.7. Linna-regatta

Paikka: Katumajärvi

Järjestävä seura: Hämeenlinnan Soutajat

5.-6.8. Pienvene SM ja U19 isovene SM

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

19.-20.8. U19 ja U23 ja masters-SM

Paikka: Lotilanjärvi, Valkeakoski

Järjestävä seura: Valkeakosken Vesiveikot

2.-3.9. Sprintti-SM

Paikka: Veckjärvi, Porvoo

Järjestävä seura: Nesteen Soutajat

16.9. Isovene SM + kauden päättäjäiset

Paikka: Lotilanjärvi, Valkeakoski

Järjestävä seura: Valkeakosken Vesiveikot


Puuvenesoutu

8.7.2023 Pienveneiden pitkän matkan SM-kilpailut

Paikka: Sulkava

Järjestävä seura: Sulkava-seura

29.7.2023 Pienveneiden keskimatkan SM-kilpailut

Paikka: Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

19.-20.8.2023 Kirkkoveneiden sprintti- ja normaalimatkan SM-kilpailut

Paikka: Luumäki

Järjestävä seura: Voiton Soutajat

2.-3.9.2023 Pienveneiden sprintti- ja normaalimatkan SM-kilpailut ja pienveneviesti

Paikka: Jyväskylä

Järjestävä seura: Vihtavuoren Pamaus


Rata- ja maratonmelonta

Kilpailukalenteria saatetaan täydentää.

20.5. Melonnan Suomen Cup

Paikka: Ruovesi

Järjestävä seura: Tampereen Vihuri ja Ruoveden Kanoottipurjehtijat

10.-11.6.2023 Melonnan Suomen Cup

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Pirkka-Melojat

17.6.2023 Melonnan Suomen Cup

Paikka:

Järjestävä seura: Vesisamoilijat ja Vanajaveden Vesikot

2.7.2023 Gullö Runt

Paikka: Tammisaari

Järjestävä seura: Wågen

15.-16.7.2023 SM osa 1 ja Melonnan Suomen Cup

Paikka: Lahti

Järjestävä seura: Vesisamoilijat

22.-23.7. Ratamelonnan NMK, JMK, Masters SM ja Melonnan Suomen Cup

Paikka:

Järjestävä seura: Kangasalan Melojat

3.-4.8.2023 Short track ja SM maraton osa 1
Kilpailu on osa SM-viikkoa

Paikka: Lahti

Järjestävä seura: Vesisamoilijat

19.-20.8.2023 Sekapari SM + K2 SM

Paikka: Pori

Järjestävä seura: Melamajavat

9.-10.9.2023 Ratamelonnan SM osa 2 ja melonnan Suomen Cup

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Tampereen Vihuri

16.9.2023 Melonnan Suomen Cup

Paikka: Ahvenisto, Hämeenlinna

Järjestävä seura: Vanajaveden Vesikot


Sisäsoutu

4.2.2023 2000m ja joukkuekilpailu

Paikka: Pasilan Urheilutalo

Järjestävä seura: Vuoksen Soutajat

18.3.2023 6km ja 500m

Paikka: Virtuaalikilpailu

Järjestävä seura: Keravan Urheilijat

22.4.2023 Ergomaraton

Paikka: Hybridikilpailu, Gustavelund

Järjestävä seura: Keravan Urheilijat


SUP-lautailu – tulossa