Kilpailukalenteri

Kansalliset kilpailut ja Suomessa järjestettävät kansainväliset kilpailut listattu alle. Kilpailukutsut lisätään mahdollisimman pian kilpailun tietojen yhteyteen. Kansainväliset kilpailukalenterit löytyy Huippu-urheilun alta.

Kaikkiin SM-kilpailuihin osallistumiseen vaaditaan voimassa oleva kilpailulisenssi.


Coastal-soutu

2.7.2022 Coastal Open Masters Beach Sprint SM + kansallinen Beach Sprint, Aurinkolahden uimaranta, Helsinki

16.7.2022 Coastal Open beach Sprint SM, Hietaniemen uimaranta

1.10.2022 Coastal Open kestävyys SM, Hanko

Järjestävä seura: Coastal-jaosto ja

Kilpailukutsu

Tulokset


Freestyle- ja boatercross

Freestyle melonnassa kilpailaan Suomi-Cupissa.

23.4. Myllykoski Bigwater Festival, Nurmijärvi

Järjestävä seura: Kohina-koskimelonta ry

Lisätietoja

30.4. Näyttökilpailu MM-edustusjoukkueen 2022 täydentämiseksi / Neitikoski

Järjestävä taho: Freestylejaosto

Kilpailukutsu

7.5. Freestylen SM-kilpailut ja Suomi Cup 1. / Hirvikoski

Järjestävä seura: Tuus-Melojat

Kilpailukutsu

Tulokset

28.5. Suomi-Cup 2 / Kelokurkkio

Ensisijainen paikka on Kelokurkkio ja varapaikka tiedotetaan kilpailuviikon aikana, jos tarvetta.

Järjestävä seura: Melan Vilauttajat

Tulokset

23.7. Suomi-Cup 3 / Saarikoski (Neitikoski)

Järjestävä seura: Melan Vilauttajat

Tulokset

13.8. Suomi-Cup 4 / Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

Tulokset

3.9. Suomi-Cup 5 / Neitikoski

Suomi Cup 5 yhteydessä myös MM 2023 katsastuskilpailu sekä Ruunaan Rysäys, jonka järjestää Lieksan Melojat.

Järjestävä seura: Joensuun Kauhojat

Tulokset harraste

Tulokset M

Tulokset M18

Tulokset N

Tulokset N18


Kanoottipoolo

18.6. Hiidenvesipoolo

Järjestävä seura: Hiidenveden Purjehtijat

Kilpailukutsu

16.7. Kesämanse, Tampere

Järjestävä seura: Kajak Tampere

Kilpailukutsu

20.-21.8. SM-kilpailut, Helsinki

Järjestävä seura: Merimelojat

Tulokset


Kanoottipujottelu

3.-4.9. SM-kilpailut, Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

Kilpailukutsu

Tulokset


Olympiasoutu

28.-29.5.2022 Kanavasoutu, Lappeenranta

Järjestävä seura: Lappeenrannan Soutajat

Kilpailukutsu

Tulokset

18.-19.6.2022 PM-kilpailut ja kansainvälinen regatta, Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Kilpailukutsu

Tulokset

23.7.2022 Kansallinen regatta, Hämeenlinna

Järjestävä seura: Hämeenlinnan Soutajat

Kilpailukutsu

Tulokset

6.-7.8.2022 U19, U23 ja isovene SM, Valkeakoski

20.-21.8.2022 Pienvene + Masters SM, Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Tulokset

17.-18.9.2022 Sprintti-SM, Porvoo

Järjestävä seura: Nesteen Soutajat

Kilpailukutsu

Linkki ilmoittautumiseen

1.10.2022 Mansen Kasi, Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Kilpailukutsu

Linkki ilmoittautumiseen


Puuvenesoutu

Puuvenesoudussa kilpaillaan monipuolisesti pienveneillä sekä joukkueveneillä. Matkat vaihtelevat sprintistä pitkiin matkoihin.

11.-12.6.2022 KV keskimatka ja PV viesti, Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Kilpailukutsu

Tulokset

9.7.2022 KV ja PV pitkä matka, Sulkavan Soutu, Sulkava

Järjestävä seura: Sulkava-seura

Tulokset

30.7.2022 PV keskimatka, Tampere ja Pirkan Kierros

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Kilpailukutsu

13.-14.8.2022 PV sprintti- ja normaalimatka, Virrat

Järjestävä seura: Virtain Urheilijat

Lisätietoja kilpailuista

Tulokset 10km

Tulokset Sprintti

27.-28.8. KV sprintti- ja normaalimatka, Sulkava

Järjestävä seura: SU-41

Tulokset 27.8.

Tulokset 28.8.


Rata- ja maratonmelonta

Melonnassa kilpaillaan kesän aikana melonnan Suomen Cupissa. Kauden päätteeksi palkitaan eniten pisteitä keränneitä kilpailijoita.

Kilpailuformaatit 2022

21.5. Suomen Cup 1, Ruovesi (maratonmelonta)

Järjestävä seura: Tampereen Vihuri ja Ruoveden Kanoottipurjehtijat

11.-12.6. Häme Regatta, Tampere (ratamelonta)

Järjestävä seura: Pirkka-Melojat

Tulokset

18.6. Suomen Cup, Lahti (ratamelonta)

Järjestävä seura: Vesisamoilijat

Kilpailukutsu (päivitetty 6.6.2022)

Tulokset

30.6. Short Track SM, Uskelanjoki Salo (maratonmelonta) HUOM! Osana SM-viikkoa

1.7. Maraton SM K1, Vuohensaari Salo (maratonmelonta)

3.7. Gullö Runt, Tammisaari (maratonmelonta)

Järjestävä seura: Kanottklubben Wågen

Lisätietoja kilpailusta

Tulokset SUP ja harraste

Tulokset Suomen Cup

16.-17.7. SM osa 1 + Suomen Cup, Tampere (ratamelonta)

Järjestävä seura: Tampereen Vihuri

Kilpailukutsu

Tulokset lauantai

Tulokset sunnuntai

30.-31.7. NMK, JMK, Masters SM + Suomen Cup, Lahti (ratamelonta)

Järjestävä seura: Vesisamoilijat

Kilpailukutsu

Tulokset lauantai

Tulokset sunnuntai

6.-7.8. PM-kilpailut, Tampere (ratamelonta)

Järjestävä seura: Pirkka-Melojat ja Kangasalan Melojat

Kilpailukutsu

Tulokset

27.-28.8. SM osa 2 + Suomen Cup, Tampere (ratamelonta)

Järjestävä seura: Kangasalan Melojat

Kilpailukutsu

Tulokset

3.-4.9. Sekapari SM + K2 SM, Pori (maratonmelonta)

17.9. Suomen Cup, Hämeenlinna (rata- ja maratonmelonta)

Järjestävä seura: Vanajaveden Vesikot

Uutinen muutoksesta

Kilpailukutsu

Lähtölistat

Tulokset


Sisäsoutu

5.2.2022 2000m (virtuaali)

Järjestävä seura: Vuoksen Soutajat

Kilpailukutsu

12.3.2022 500m ja 6km (virtuaali)

Järjestävä seura: Keravan Urheilijat

Kilpailukutsu

23.4.2022 Maraton/puolimaraton (hybridi)