Kilpailukalenteri 2024

Tälle sivulle päivitetään kilpailukalenterit vuodelle 2024 niiden valmistuttua.

Kilpailukutsut, lähtölistat ja tulokset julkaistaan Starttiin.fi:ssä. Ilmoittautuminen Starttiin.fi:ssä vaatii Suomisportista ostetun lisenssin.

Lisää melonta- ja soutukilpailuja järjestävät seurat ja niitä pääsee katsomaan SMSL tapahtumakalenterista.

Viimeisin päivitys 29.2.2024.

Coastal-soutu

15.6. Beach Sprintin juniorien (U19) SM-kilpailut ja kansallinen regatta

Paikka: Pyynikinranta, Tampere,

Järjestäjä: Takon Soutajat

6.7. Coastal endurance yleisen sarjan, juniorien (U19) ja mastersien (50+) SM-kilpailut ja kansallinen regatta

Paikka: Laajalahti, Espoo

Järjestäjä: Espoon Soutajat ja Keravan Urheilijat

20.7. Beach Sprintin yleisen sarjan ja mastersien (50+) SM-kilpailut ja kansallinen regatta

Paikka: Aurinkolahti, Helsinki

Järjestävä seura: Keravan Urheilijat

Freestylemelonta

27.4. Häjyrodeo (PERUTTU)

Paikka: Seinäjoki

Järjestävä seura: Kyröjoen Koskihäjyt

(Ei ole Suomi-cupin osakilpailu)

4.5. Suomi-Cup 1

Paikka: Hirvikoski

Järjestävä seura: Tuus-Melojat

18.5. Suomi-Cup 2

Paikka: Hawa´li, Oulu

Järjestävä seura: Oulun Seudun Melojat

4.8. Suomi-Cup 3

Paikka: Saarikoski, Lieksa

Järjestävä seura: Joensuun Kauhojat

14.9. Suomi-Cup 4

Paikka: Neitikoski, Lieksa

Järjestävä seura: Melanvilauttajat

Kanoottipoolo

Kilpailukalenteri täydentyy

13.1. Pieksänpoolo

Paikka: Pieksämäen uimahalli

Järjestävä seura: Pieksämäen Kanoottiseura

10.2. SuomiCup osakilpailu

Paikka: Nummela

Järjestävä seura: Hiidenveden Purjehtijat

15.-16.6. SM-kilpailut

Paikka: Merimelojien maja, Helsinki

Järjestävä seura: Merimelojat

Koskipujottelu ja -crossi

5.5. Kymicrossi, Crossiliiga 1

Paikka: Kotka

Järjestävä seura: Kohina

8.6. Taivalslalom

Paikka: Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

9.6. Taivalcrossi, Crossiliiga 2

Paikka: Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

29.-30.6. Nordic-cup

Paikka: Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

14.7. Nuoriso-SM

Paikka: Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

20.7. Kuusaa Kuritus, Crossiliiga 3

Paikka: Laukaa

Järjestävä seura: Melanvilauttajat

10.-11.8. Nordic-cup

Paikka: Sindi, Viro

Järjestävä seura:

16.-18.8. Nordic-cup

Paikka: Valmiera, Latvia

Järjestävä seura:

7.9. Koskipujottelun SM

Paikka: Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

8.9. Koskicrossin SM

Paikka: Taivalkoski

Järjestävä seura: Taivalkosken Melojat

21.-22.9. Nordic-cup

Paikka: Falun, Ruotsi

Järjestävä seura:

28.9. Tulikurkku-slalom

Paikka: Koiteli/Kiiminki

Järjestävä seura: K&C

Olympiasoutu

8.-9.6. Kanavasoutu

Paikka: Lappeenranta

Järjestävä seura: Lappeenrannan Soutajat

Kilpailukutsu 2024

13.7. Linna-regatta

Paikka: Katumajärvi, Hämeenlinna

Järjestävä seura: Hämeenlinnan Soutajat

3.-4.8. U19 SM ja U23 SM ja Masters-SM ja kansallinen regatta

Paikka: Lotilanjärvi, Valkeakoski

Järjestävä seura: Valkeakosken Vesiveikot

24.-25.8. Isovene-SM ja kansallinen regatta

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Kilpailuviikonlopun aikana myös puuvenesoudun SM-kilpailut

21.-22.9. Sprintti-SM

Paikka: Veck-järvi, Porvoo

Järjestävä seura: Nesteen Soutajat

Puuvenesoutu

8.-9.6. Kirkkovenesoudun keskimatka

Paikka: Jyväskylä

Järjestävä seura: Vihtavuoren Pamaus

13.7. Puuvenesoudun pitkä matka

Paikka: Sulkavan suursoudut

Järjestävä seura: Sulkava-seura

27.7. Kirkkovenesoudun pitkä matka

Paikka: Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

10.8. Puuvenesoudun keskimatka

Paikka: Lohja

Järjestävä seura: Lohjan Seudun Soutajat

17.-18.8. Kirkkovenesoudun sprintti- ja normaalimatka

Paikka: Mikkeli

Järjestävä seura: Mikkelin Soutajat

24.-25.8. Puuvenesoudun Sprintti- ja normaalimatka ja pienveneviesti

Paikka: Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Kilpailuviikonlopun aikana myös olympiasoudun SM-kilpailut

Rata- ja maratonmelonta

Rata- ja maratonmelonnan kilpailuformaatit

25.5. Pihla Maraton – Melonnan Suomen Cup 1

Laji: Maratonmelonta

Paikka: Ruovesi

Järjestävä seura: Ruoveden Kanoottipurjehtijat ja Tampereen Vihuri

KISAKUTSU ja RATAKARTTA

8.-9.6. Häme-Regatta – Melonnan Suomen Cup 2

Laji: Ratamelonta

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Pirkka-Melojat

15.6. Melonnan Suomen Cup

Laji: Ratamelonta

Paikka: Joutjärvi, Lahti

Järjestävä seura: Vesisamoilijat

Mukana myös SO-melojat

30.6. Gullö Runt – Melonnan Suomen Cup 4

Laji: Maratonmelonta

Paikka: Tammisaari

Järjestävä seura: Wågen

6.-7.7. SM osa 1 ja Melonnan Suomen Cup 5

Laji: Ratamelonta

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Tampereen Vihuri

Mukana myös SO-melojat (6.7.)

13.-14.7. Maraton SM 2 ja Sekapari SM ja Melonnan Suomen Cup 6

Laji: Maratonmelonta

Paikka: Pori

Järjestävä seura: Melamajavat

Mukana myös SO-melojat (13.7.)

20.-21.7. Hääkivi Short track + jokimaraton – Melonnan Suomen Cup 7

Laji: Maratonmelonta

Paikka: Hääkivi, Lempäälä

Järjestävä seura: Tampereen Vihuri

3.-4.8. NSM ja Masters SM ja Melonnan Suomen Cup 8

Laji: Ratamelonta

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Pirkka-Melojat

24.-25.8. SM osa 2 ja Melonnan Suomen Cup 9

Laji: Ratamelonta

Paikka: Kangasala

Järjestävä seura: Kangasalan Melojat

31.8.-1.9. PM Maraton, Short track ja SM1 sekä Melonnan Suomen Cup 10

Laji: Maratonmelonta

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Tampereen Vihuri

7.9. Melonnan Suomen Cup 11

Laji: Ratamelonta

Paikka: Ahvenisto, Hämeenlinna

Järjestävä seura: Vanajaveden Vesikot

Mukana myös SO-melojat.

Sisäsoutu

16.12.2023 500m SM ja Open

Paikka: Kauppakeskus Ratina, Tampere

Järjestävä seura: Takon Soutajat

Kilpailu järjestetään livekilpailuna.

27.1. 2000m SM ja Open

Paikka: Loimua Areena, Hämeenlinna

Järjestävä seura: Hämeenlinnan Soutajat

Kilpailu järjestetään livekilpailuna.

23.-24.2. Sisäsoudun MM- ja EM-kilpailut

Paikka: Praha

Ohjeet kilpailun osallistumiseen täällä

16.3. 6000m SM ja Open

Paikka: Virtuaalikilpailu

Järjestävä seura: Kouvolan Soutajat

20.4. Maraton SM ja Open

Paikka: Gustavelund ja kisahubit

Järjestävä seura: Keravan Urheilijat

Kilpailu järjestetään hybridinä eli voi osallistua sekä paikan päällä Gustavelundissa tai etäyhteydellä.

SUP-lautailu

29.5. LoSS iltasoutu

Paikka: Lohja

Järjestävä seura: Lohjan Seudun Soutajat

Kilpailut: Distance

9.6. Häme-Regatta

Paikka: Kaukajärvi, Tampere

Järjestävä seura: Pirkka-Melojat

Kilpailut: 200m sprint ja 5km Distance

12.-16.6. SUP EM-kilpailut

Paikka: Szeged, Unkari

Järjestävä seura: ECA

Kilpailut: 200m sprint, Technical ja Distance

30.6. Gullö Runt

Paikka: Tammisaari

Järjestävä seura: Wågen

Kilpailut: 19km Distance (ei ole osa SUP-cupia)

6.7. SUP-Masters

Paikka: Lomakeskus Sieravuori, Honkilahti

Järjestävä seura: SUP-liitto

Kilpailut: 200m sprint ja Technical Race

14.7. Maraton Pori

Paikka: Pori

Järjestävä seura: Melamajavat

Kilpailut: Distance

27.7. Aulanko

Paikka: Hämeenlinna

Järjestävä seura: SUP-liitto

Kilpailut: Distance

10.-11.8. SUP SM

Paikka: laguuni, Espoo

Järjestävä seura: Vesiurheilukeskus Laguuni

Kilpailut: 200m sprint, Technical Race, Distance

20.-24.11. ICF SUP MM-kilpailut

Paikka: Sarasota, USA

Järjestävä seura: ICF